19/05/2022

1) Trabzon Kalesi

Trabzon’un en sembolik yapılarından biri olan Trabzon Kalesi, şehri kuş bakışı seyre dalabileceğiniz eşsiz bir yer. Şehir merkezinde konumlanan Trabzon Kalesi’nin inşa tarihi milattan sonra 5. yüzyıla kadar uzanıyor.

Evliya Çelebi’nin “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır.” sözleri ile bahsettiği Trabzon Kalesi’nin surları adeta geçmişe meydan okurcasına dimdik ayakta duruyor.

2) Boztepe

Trabzon’u kuş bakışı seyredebileceğiniz en ideal noktalardan biri olan Boztepe, insana huzur veren atmosferi ve şirin yeme içme mekanları ile Trabzon turunuzun unutulmazlarından olmaya aday, bizden söylemesi!

Güneşin doğuşu da batışı da apayrı bir haz veren Boztepe, Trabzon şehir merkezine sadece 3 km uzaklıkta yer alıyor.

Hırçın Karadeniz dalgalarının sesi enfes manzaranıza fon müziği olurken semaverde çayınızın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kafe ve restoranların yanı sıra kahvaltı salonlarının da olduğu Boztepe’ye Trabzon şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bölgedeki en ünlü yerlerden biri olan Sivriburun tesislerinde keyifli vakit geçirebilir, Çukurçayır Çay Bahçesi’nde semaverde çayınızı yudumlayabilir ve ardından Kızlar Manastırı’nı görmeye gidebilirsiniz.

3) Ayasofya Müzesi

Trabzon’da görülmesi gereken bir diğer yer ise Ayasofya MüzesiYazın (15 Nisan-2 Ekim) 08.15-18.45 ve kışın ise (3 Ekim-14 Nisan) 08.15-16.45 saatleri arasında ziyaret edilebilen Ayasofya Müzesi’ne girişte herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Diğer bir adıyla Ayasofya Kilisesi, 1250-1260 yılları arasında Kral I. Manuel tarafından yaptırılmış.

Geç Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ayasofya Kilisesi, kelime olarak “Kutsal Bilgelik” anlamına geliyor.

Kare-haç planlı olan kilise, üç revaklı giriş ve yüksek bir kubbeye sahip.

Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan Ayasofya Kilisesi’nin kubbe ve kasnağı on iki köşeli.

En göz alıcı kısmının güney cephesi olduğu Ayasofya Kilisesi’nin ana kubbesinin alt kısmında ise opus-sectila tarzında rengarenk mermerden yapılmış olan bir yer mozaiği de bulunuyor.

4) Sümela Manastırı

Trabzon denince hemen akla gelen ve şehrin en sembol yeri belki de Sümela Manastırı. Trabzon Maçka’da yer alan ve Türkiye sınırları içerisindeki en eski yapılardan biri olma özelliğini taşıyan Sümela Manastırı’nın inşa tarihi 365-395 yıllarına kadar uzanıyor.

Manastır ile ilgili birden çok hikaye olsa da aslında en sık rast geleceğiniz efsane şu: Atinalı iki rahip aynı gece tıpatıp aynı rüyayı görürler ve her ikisinin rüyasında da Hz. Meryem ve Hz. İsa tarafından manastır yapmaları söylenir.

İki rahip birbirinden habersiz bir şekilde yola düşer ve rüyalarında tarif edilen yere; yani günümüzdeki Sümela Manastırı’nın bulunduğu bölgeye gelir ve birbirleri ile karşılaşırlar. 14. yüzyıla kadar ilk inşa edildiği gibi ulaşan ve sonrasında İmparator III. Aleksios tarafından yenilenen Sümela Manastırı’nın duvarlarında imparatorun resimlerine denk gelmeniz muhtemel.

Hristiyan aleminin en kutsal mekanlarından biri olarak kabul gören Sümela Manastırı’na giriş ücreti  10 TL ve kışın (1 Ekim-1 Nisan) 08.00-16.00; yazın (1 Nisan- 1 Ekim) ise 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Altındere Mahallesi’ndeki Sümela Manastırı’na özel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi Trabzon merkezden kalkan Maçka varışlı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Araçların 300 metre gerisinde durduğu ve patika yoldan yayan devam edildiği Sümela Manastırı, şüphesiz Trabzon turunuzun unutulmaz duraklarından olacak. Halk arasında Meryem Ana olarak da bilinen Sümela Manastırı’ndan enfes kareler yakalayabilirsiniz.

5) Altındere Vadisi Milli Parkı

Tam tamına 4468 hektarlık geniş bir alana yayılmış ola Altındere Vadisi Milli Parkı aynı zamanda Sümela Manastırı’nı da sınırları içerisinde barındırıyor. Yaklaşık 2605 km uzunluğundaki yayla patikasını keşfe çıkabilirsiniz.

Buna ek olarak, trekking parkurları, kamp alanları vb. yerlerin de bulunduğu Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon şehir merkezine 48 km; Maçka ilçe merkezine de 18 km uzaklıkta bulunuyor. Trabzon şehir merkezinden Maçka varışlı otobüs ya da dolmuşlara binerseniz Altındere Vadisi Milli Parkı’na rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Altındere Vadisi Milli Parkı’nda yapılabilecek en popüler aktiviteler arasında piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, oryantiring, kaya tırmanışı, olta balıkçılığı ve bisiklet bulunuyor. Milli parka giriş ücretleri ise şöyle: Bisiklet 3,5 TL, motosiklet ve ATV 7 TL, otomobil, kamyonet, pickup 11 TL, minibüs 32 TL, midibüs 52 TL, otobüs 84 TL, şahıs (normal) 3,5 TL ve şahıs (indirimli 2 TL).

Otopark alanı, piknik yerleri, büfe, idare ve ziyaretçi merkezi, etkinlik alanı, şelale ve çeşmeler, yöresel ürün satış noktaları, çay bahçesi, lokanta, kır evi, seyir terası, sosyal tesisler, bisiklet yolu vb. yerlere ev sahipliği yapan Altındere Vadisi Milli Parkı’nda atmaca, ağaçkakan, puhu, şahin, karga, kunduz, bıldırcın, doğan, cüce baykuş, çil, saksağan, çulluk, ürkeklik ve karatavuk ile karşılaşmanız olası.

0 Comments

Leave a Comment

Takip Edin

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

Popüler Yazılar

Arşiv

Son YazılarPopüler Etiket

Trabzon’un Güzellikleri
selamun aleyküm

selamun aleyküm

Haziran 27, 2016
Hath were you beast

Hath were you beast

Haziran 5, 2016

Sosyal Medya