19/05/2022

10 temel fiziksel özelliğin gelişimini destekleyen ve Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen crossfit son zamanlarda ilgi gören bir antrenman türü. Peki, nedir bu 10 temel fiziksel özellik? Şöyle sayalım; vücut kontrolü, denge, çeviklik, koordinasyon, hız, patlayıcı kuvvet, esneklik, güç, iş yapabilme kapasitesi ve dayanıklılık. Tam anlamıyla crossfit nedir merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et. Keyifli okumalar!

Crossfit nedir?

“Crossfit nedir?” sorusu en net haliyle vücudun güç kazanması için uygulanan bir program çeşidi ve antrenman türüdür. Crossfit yapanlar bir süre sonra daha dengeli, daha dayanıklı, daha esnek, daha çevik ve daha hızlı olurlar. Vücut geliştirmenin aksine, bölgesel çalışmalardan çok tüm vücudu ele alır. Ve bu doğrultuda vücudun gelişmesini sağlar. Bunun yanı sıra belli spor dallarındaki öğretilerin bir araya gelmesi sonucunda doğmuştur. Bunlar arasında; jimnastik, atletizm, fitness gibi spor dalları bulunmaktadır. Bu yüzden etkili bir antrenman türüdür.

Crossfit’i kimler yapabilir?

Crossfit için bir yeterlilik bulunmamaktadır. Bu yüzden kendini hazır hisseden, bu sporu yapmayı isteyen ve bir sağlık sorunu bulunmayan herkes yapabilir. Eğer ciddi bir sağlık sorunun olduğunu düşünüyorsan veya biliyorsan, mutlaka bir hekime danışarak hekim kontrolünde yapman oldukça önemlidir.

Crossfit’in avantajları ve faydaları

10 temel fiziksel özellik ile birlikte Crossfit’in faydaları şu şekildedir:

  • Vücut daha kontrollü olur.
  • Koordinasyon artar.
  • Vücut bir bütün olarak güçlenir.
  • Vücut daha dengeli bir hale gelir.
  • Vücut olabildiğine esner.
  • İş yapabilme kapasitesi artar.
  • Patlayıcı kuvvet artar.
  • Kişi daha çevik ve daha hızlı bir yapı alır.
  • Kişi daha fit bir görünüme sahip olur.
  • Yapmak için bir salona ihtiyaç yoktur, rahatlıkla evde yapılabilir.

Crossfit nasıl yapılır?

Yaygın olarak gruplar halinde yapılır. Grup halindeki bu çalışmalar devrelerden oluşmaktadır. Devreler 5 ile 20 dakika arası olabilmektedir. Devrelerin sayısı ise toplamda 6 ile 7 adet olmaktadır. Ve bu devrelerin dinlenme süreleri oldukça azdır.  Crossfit grup halinde yapıldığından dolayı oldukça zevklidir. Bunun yanı sıra rekabet duygusunu doyasıya yaşatır. Crossfit antrenmanlarında kürek makinaları, jimnastik halkaları, barfiks demirleri, tırmanış halatları, kızaklar, balyozlar, traktör lastikleri, kettlebell, dumbbell, sağlık topu ve halter kullanılmaktadır.

0 Comments

Leave a Comment

Takip Edin

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

Popüler Yazılar

Arşiv

Son YazılarPopüler Etiket

Trabzon’un Güzellikleri
selamun aleyküm

selamun aleyküm

Haziran 27, 2016
Hath were you beast

Hath were you beast

Haziran 5, 2016

Sosyal Medya